Gyakori kérdésként kapjuk, hogy hogyan lehet ügyesen becsempészni a fermentált ételeket az étrendbe. Arra gondoltunk, elmeséljük, hogy mi mihez / hogyan esszük őket.
Szögezzük le az elején: a fermentált zöldségek szervezetre gyakorolt pozitív hatását akkor lehet igazán megtapasztalni, ha rendszeresen, napi szinten fogyasztjuk őket. Nekem több, mint 2 éve képezik az étrendem részét és már hiányzik is, ha pár nap valami miatt kimarad.
Általánosságban elmondható, hogy a fermentált savanyúságok fogyaszthatók önmagukban bármilyen ételhez, amihez egyébként nyers zöldséget vagy savanyúságot is tálalunk. Önmagában is mutatós, stílusos (és persze ínycsiklandóan finom) szendvics feltét a savanyított répa, vagy cékla, főleg sajt vagy felvágott tetején, de majonézzel keverve a kimchi egy szelet kenyérrel különleges ízélményt nyújt.
Mivel a fermentált zöldségek serkentik az emésztőenzimek termelését, ezért zsíros, nehéz ételek mellé nem csak finom, hanem hasznos köret-kiegészítést jelentenek. Fogyasztásukkal elkerülhető az étkezés után jelentkező kellemetlen telítettség-érzet, és az étkezést követő kellemetlen puffadás. Szóval bátran kísérletezzetek vele hamburgerbe, grillezett húsok, töltött/rakott ételek mellé.
Én nagyon sokszor keverem őket salátákba. Bármilyen zöld leveles saláta, vagy reszelt káposzta jó alapot jelent ehhez, aztán jöhet bele a fermentált répa, cékla, csalamádé, és bármi ami a hűtőben vagy spejzban szezonálisan akad és szeretitek salátában. Ezt a keveréket meglocsolom valamilyen növényi olajjal (nekem a tökmagolaj a kedvencem) és egy kis bor- vagy alma-ecettel. Kerülhet bele tejföl, mustár majonéz, citromlé, és nagyon finommá teszi a tálat egy kis friss zöld fűszer.
Kifejezetten jól áll a fermentált zöldségek íze az olyan levesekhez, amiket egyébként is savanyítunk tejföllel vagy ecettel (pl. palócleves, korhelyleves), de ha csak alaplé lenne kéznél, abba is különleges levesbetétet jelentenek a fermentált zöldségek.
Javaslatunk az, hogy ha eddig még nem volt az étrendben élő, probiotikus étel (kefír, élőflórás joghurt, klasszikus savanyú káposzta) és/vagy bármilyen emésztési probléma fennáll, akkor javasoljuk az óvatos, fokozatos bevezetést figyelve a testünk visszajelzéseire. A napi fogyasztási mennyiségre azt tudjuk mondani, hogy minden további nélkül fogyasztható, amennyi jól esik, talán csak egy szempontot érdemes figyelembe venni: a fermentálás folyamatának irányításához elengedhetetlen a só, így korlátlan fogyasztás a napi sóbevitel túlzásba vitele miatt nem ajánlott (bár vannak tudományos viták, az ajánlott mennyiség körül) – 15-20 dkg/nap mennyiség azonban bátran fogyasztható.